Hva er Forbrukslån | Lainavertailu | Test Kredittkort | Beste Strømleverandør | Billigste Innbruddsalarm | Forsikring | Billigste Mobilabonnement 2018 | Godteributikk

Study Záhořany

Category
Realization
About This Project

Sorry, this entry is only available in Czech. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Architektonické řešení

 

Rodinný dům je navržen na nezastavěnou parcelu v obci Zahořany 20km jižně od Prahy. Obec je charakteristická klasickou středočeskou vesnickou architekturou. Nová parcelace na jejím okraji nabízí otázku, jaký by měl být přístup současného stavění.

 

Podoba některých českých vesnic je bohužel velmi smutná. Stavební nánosy z dob socialismu a neuvážená kobercová výstavba developerů ničí jejich původní malebnost. Někdy ani kvalitní moderní architektura nemusí být pro určitý kontext adekvátní, proto se návrh rodinného domu v Zahořanech snaží nalézt lepší cestu, jak se současným stavem na vesnici vypořádat.

 

Koncepce domu vychází z klasické typologie středočeského stavení s dvorem a užitnými budovami se šikmými střechami o sklonu 40°. Volná interpretace této typologie mění účel jednotlivých hmot, avšak zachovává hodnotné prostředí dvoru. Na parcele jsou navrženy tři objekty, kde každý z nich plní jiný účel. To se odráží v kontrastní hře s jejich charakterem: garáž jako velká stodola s úložným prostorem v konstrukci krovu, samostatné pokoje jako hospodářská část s „gánkem“ na obou stranách (exteriérovou verandou a krytou chodbou), hlavní obytný prostor otevřený do střechy jako samostatná budova, která symbolizuje novou světnici. Důležitým architektonickým prvkem je také štítová uliční stěna s bránou, která celý výraz souboru objektů dotváří.

 

 

Umístění a dispoziční řešení

 

Parcela je velmi dobře orientována. Napojení na komunikaci je ze severní strany, a tak je oslunění jednotlivých objektů ideální. Pozemek se mírně svažuje k východu. Tento sklon je v návrhu zohledněn, aby zasazení domů do terénu bylo co možná nejvíce harmonické.

 

Soubor objektů je tvořen třemi hmotami – samostatnou garáží a dvěma propojenými objekty. Hlavní vstup je umístěn na severní straně objektu s ložnicemi a pracovnou. Ložnice jsou řazeny za sebou, mezi ně je vždy vloženo zázemí, které plní jednak dělící hlukovou funkci, ale hlavně umožnuje nezávislý přístup z obou pokojů. Po stranách pak vznikají dvě chodby: exteriérová veranda a interiérové spojení s hlavním obytným prostorem. Ten má v blízkosti druhý vstup pro snadnější přístup přes exteriérovou verandu. Obytnému domu dále náleží pokoj pro hosty s vlastní koupelnou.

 

Pro parkování aut jsou navržena dvě parkovací stání. Dále je vzhledem k odstupu od hrany silnice možné zaparkovat auta před domem na pozemku, nebo je možné branou vjet přímo do dvora objektu. Z ulice má objekt štítovou stěnu s bránou, která tvoří hranici mezi soukromím a veřejným prostranstvím, po stranách bude pozemek oplocen.

 

 

 

 

Stavební a konstrukční řešení

 

Založení domu bude vycházet z geologického průzkumu a statického výpočtu, předpokládá se klasické založení na pasech. Konstrukce stěn bude z keramického střepu (např. Porotherm), či v některých místech železobetonová. Tloušťka konstrukce je odhadnuta na 300mm. Dále bude doplněna minerální tepelnou izolací s omítkou, či tenkým kamenným obkladem. Střecha bude šikmá o sklonu 40°. Krytina střechy bude plechová šedé barvy. Vnitřní nosné konstrukce a dělící příčky budou zděné omítnuté nejlépe sádrovými omítkami. Okna a dveře budou hliníkové, tmavě šedé až černé. Okna hlavní obytné části budou stíněna hliníkovými žaluziemi. Interiérové dveře budou plné, ploché, bílé. Primárním zdrojem tepla pro vytápění by mělo být tepelné čerpadlo, místnosti by pak měly mít ideálně podlahové vytápění.

 

 

Materiálové řešení

 

Základním materiálem jsou cihla, dřevo a kamenný obklad. Podlaha bude dřevěná, doporučený je dub šířky cca 120mm s lehkou fazetou, bělený olej. Dlažbu a spárořez je nutné navrhnout dle aktuálního stavu domu. Na přesný výběr zabudovaných interiérových prvků jako jsou umyvadla, baterie dřez, kliky, osvětlení, zásuvky atd. doporučuji vypracování návrhu interiéru v průběhu výstavby hrubé stavby.

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.